У Раду внесли законопроект про скасування формули “Роттердам+” при розрахунку тарифів на електроенергію

Опубліковано: 

До парламенту внесено законопроект “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо здешевлення електроенергії”, який скасовує так звану формулу “Роттердам +” при розрахунку тарифів.

Як повідомляє БізнесЦензор, відповідний законопроект №8626, поданий 14 народними депутатами, зареєстрований у Верховній Раді 18 липня.

Згідно з пояснювальною запискою законопроектом пропонується знизити ставку акцизного податку на електричну енергію з 3,2% до 0,1%, одночасно збільшивши ставки рентної плати за користування надрами для видобутку вугілля до 5%. При цьому від сплати ренти до 2025 року будуть звільнені збиткові шахти державної форми власності.

“Це дасть додатково близько 3 млрд грн доходів в рік до державного бюджету. В той же час, пропонується передбачити звільнення від сплати ренти для збиткових шахт, які на сьогодні є державної форми власності і добувають близько 10% українського вугілля. Решта 90% вітчизняного вугілля видобувається приватними високоприбутковими шахтами “, – вказують автори документа.

Законопроект також передбачає механізм справедливого розрахунку фактичної ціни реалізації енергетичного вугілля з метою недопущення використання офшорних компаній для мінімізації нарахувань рентної плати за вугілля.

У законі “Про електроенергетику” автори документа пропонують встановити формулу розрахунку ціни на вугілля, що використовується тепловими електростанціями для виробництва електроенергії, а також передбачити можливість для імпорту електроенергії в Україну з інших країн за винятком Росії.

У пояснювальній записці зазначається, що законопроект передбачає врегулювання формули тарифоутворення “Роттердам +”, розкритикованої, у тому числі Єврокомісією.

“У даному законопроекті пропонується зберегти формульний підхід, але формулу “Роттердам+” змінити на формулу “0,9*Роттердам”. Таким чином буде вивільнено понад 15 млрд грн на рік, що дозволить знизити ціну електричної енергії та направити відповідні кошти для потреб розвитку енергетичної галузі”, – підкреслюється у пояснювальній записці до документу.

Автори вказують, що на теплоелектростанціях переважно використовується вугілля вітчизняного виробництва. Так, у 2017 році лише близько 20% вугілля (антрацит) імпортувалося, з них близько 5% – морським шляхом (основний імпорт здійснювався з Російської Федерації).

Тому, на думку розробників законопроекту, застосування до всього вугіллю формули з урахуванням його доставки з портів Нідерландів є невиправданим. Крім того, оскільки в Роттердамі формується індекс вугілля з вмістом сірки менше 1%, а в Україні спалюється вугілля з вмістом сірки майже 2%, то пропонується врахувати різницю в якості за допомогою понижувального коефіцієнту 0,9.


Читайте також: