Чи впливає на тарифи приватизація енергетики?

Опубліковано: 

Українські приватні власники завдяки медіа-ресурсам, лояльним політикам та чиновникам, потужним фінансовим можливостям дуже агресивно і ефективно лобіюють підвищення їм тарифів.

У серпні, коли в Фонд держ майна продавав Рінату Ахметову частки в енергетичних компаніях, мене запитували – як це вплине на тарифи? Моя перша реакція була – “ніяк не вплине, приватизація – окремо, а тарифи – окремо”.

Тим більше, що я за приватну власність в економіці. Але якщо об’єктивно подивитись глибше на українську ситуацію в електроенергетиці, то певні закономірності є.

Факт 1.

Недавно оператор об’єднаної енергетичної системи “Укренерго” ініціювало зниження свого тарифу на 10%. Так, у них завищений тариф, знижувати можна і більше. Але тариф завищений і у теплової генерації (у своїй більшості сконцентрована в руках Ахметова), і у сонячних станцій (тариф найвищий у світі, всі приватні), але вони такого не ініціюють.

“Укренерго” – державна компанія.

Факт 2.

Формулу “Роттердам+” (імпортний паритет ціни вугілля) приватна компанія ДТЕК (власник Ахметов) вимагала ще весною 2015 року. Тоді був розроблений проект “Крєпость”, щоб змусити підняти тарифи:

– тисячі шахтарів на вулиці Києва

– потужна медіа-підтримка, “експерти”

– залучені шахтарські профспілки

Зрештою через рік імпортний паритет (Роттердам+) таки був отриманий – кошти від зростаючих тарифів для споживачів були направлені на фінансування тарифів ТЕС, які виросли майже на 100% (додаткові кошти становили більше 15 млрд грн).

Державна “Центренерго” не брала участі у цих подіях і не вимагала “Роттердаму+”.

Факт 3.

“Енергоатом”. Це найбільший виробник, який за 7 місяців виробив 58% всієї е/е. Але його тариф, мабуть, найнижчий у світі – 0,48 грн за квт-г.

“Енергоатом” – у державні власності.

До споживачів цей низький тариф не доходить, бо по дорозі він усереднюється із високим тарифом теплової генерації (приватні) та “зелених” (приватні). По суті державний “Енергоатом” субсидує інших, приватних, виробників.

Факт 4.

RAB-тарифи для обленерго. Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк (ставленик президента Петра Порошенка) такі завищені параметри RAB-тарифів пояснює, що це допоможе дорожче приватизувати державні обленерго.

Але такі державні обленерго НІКОЛИ не були у списку тих, кого мали переводити на RAB-тариф. Там були виключно приватні обленерго – саме їм піднімуть тариф у 3 рази, якщо введуть такий RAB-тариф.

***

Змушений визнати в українській електроенергетиці є закономірність, що приватна власність впливає на ріст тарифів. Про це свідчать факти вище.

І якщо політики з екранів телевізора говоритимуть, що спочатку приватизували енергетику, а потім підняли тарифи, то це не такий вже і популізм, а в значній мірі правда. Українські приватні власники завдяки медіа-ресурсам, лояльним політикам та чиновникам, потужним фінансовим можливостям дуже агресивно і ефективно лобіюють підвищення їм тарифів.

На жаль, і як би прикро не було це визнавати мені, як прихильнику цивілізованої приватної власності.


Читайте також: