Новини

Десять помилок у “роттердамській” формулі, через яку знову подорожчає електрика

Десять помилок у “роттердамській” формулі, через яку знову подорожчає електрика
Минулого тижня НКРЕКП на засіданні профільного комітету парламенту захищав формулу ціни на вугілля “Роттердам + доставка”. Які твердження є помилковими або свідомою маніпуляцією?

Минулого тижня у комітеті Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу відбулися слухання щодо нововведеної формули ціни на вугілля “Роттердам + доставка”.

Варто нагадати, що це за формула, як вона з’явилася і як впливає на пересічного українця.

Отже, у березні Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг — НКРЕКП — затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію.

Це ціна, за якою ТЕС продають електроенергію ринку. У ній, зокрема, враховується ціна на вугілля.

Відповідно до нової методики, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою “вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну”.

Нова формула означає, що усі споживачі тепер повинні платити вищий тариф на електроенергію у зв’язку з вищою “роттердамською” ціною на вугілля.

Відповідні зміни викликали жваву дискусію в експертному середовищі. Чому саме Роттердам?. Як нова формула пов’язана з українським ринком? Саме це намагалися пояснити представники комісії минулого тижня на засіданні профільного комітету.

Голова НКРЕКП Дмитро Вовк презентував обґрунтування нової формули.

Нижче проаналізуємо деякі твердження голови регулятора, які, на мій погляд, видаються помилковими або є свідомою маніпуляцією.

1. “Вугільна галузь була недофінансована, бо в Україні ціна на вугілля була нижча, ніж у Роттердамі”.

Дивна економічна концепція. Виявляється, “недофінансованість” — це коли ціна на товари і послуги в одній країні відрізняється від ціни в іншій. Ціни на цукор, каву і шоколад в Україні і на Кубі повинні бути однаковими? А нафта в Україні і ОАЕ? А зерно?

Якщо “біг-маки” в українських “Макдональдсах” дешевші, ніж у Швейцарії, то наші “Макдональдси” недофінансовані і потребують державної підтримки? Звісно, ні. Чи, може, вартість праці повинна бути однаковою у всіх країнах?

До того ж, така “недофінансованість” чомусь вимірюється відносно Роттердама, де нема шахт, а не відносно Колумбії, Польщі чи Росії, де вугілля набагато дешевше.

Проте, навіть якщо допустити, що так можна порівнювати ціни, то у них ніяк не враховані державні дотації на вугільну галузь, а це 13 млрд дол за останні 12 років.

Навіть якщо галузь була “недофінансована”, і за кордоном були вищі ціни, то хто заважав “дофінансуватися”, тобто просто продавати вугілля за кращими цінами на експорт?

Вугілля — вільний ринок. 90% галузі — це приватний успішний бізнес. Проблема у тому, що значна частка нашого вугілля є екологічно шкідливою (2-3% сірки), і саме це вугілля хочуть закласти за вищими цінами у тариф на електроенергію. Таке вугілля взагалі заборонене для споживання у Європі (допускається 1% сірки).

2. “Потрібно ввести ренту на вугілля, це виправить ситуацію”.

Це суперечить попередньому аргументу НКРЕКП. Якщо “недофінансованість”, то рента не вводиться. Рента вводиться, щоб вилучити надприбутки у видобувних галузях. У нас вугільна рента недоцільна через фізичні характеристики галузі.

У ренті є сенс, якщо видобування здійснюється наземним відкритим способом, і низька собівартість (вугілля — 8-10 дол, руда — 20 дол). Чи є сенс вводити ренту на вугілля, яке видобувається у підземних шахтах на глибині 500-1000 м із собівартістю 30-60 дол?

Ренту нереально адмініструвати на територіях “ЛДНР”. Чи ми хочемо збільшити розрив у вартості між українським вугіллям і “лднрівським”?

Регулятору варто здійснювати регулювання лише у рамках його повноважень. Визначати, чи потрібна рента, не є компетенцією і повноваженням НКРЕКП.

Уряд та парламент можуть мати іншу думку з приводу ренти, і поки що у бюджет закладаються дотації на держшахти, а не рента з шахт. Якщо регулятор пропонує комплексне рішення, то варто поцікавитися позицією парламенту та уряду з приводу ренти “до”, а не “після” застосування нових формул.

Впевнений, рента на видобуток вугілля в Україні введена не буде, і це правильно.

3. “До 40% вугілля нема доступу на території України (марка А)”.

Потреби імпортувати вугілля в Україну у 2016 році нема. Про це говорили і екс-міністр Володимир Демчишин, і нинішній міністр Ігор Насалик. Імпорту вугілля нема і в прогнозному балансі на 2016 рік.

Вугілля марки А не імпортується, а завозиться з тимчасово непідконтрольних територій у зоні АТО. Отже, воно доступне, і це добре відомо чиновникам. Збирати кошти на дороге і якісне імпортне вугілля, але возити дешеве шкідливе вугілля з “ЛДНР” означає дурити громадян і споживачів.

4. “Гранична ціна вугілля становить 1 200 грн (було 1 100), тож нова формула майже не вплинула на ціну”.

Насправді це не так. Головне і для виробника, і для споживача — фінальний тариф. Навесні 2015 року тариф теплової генерації був 80 коп, а у березні-квітні-травні 2016 року — вже 1,06-1,2-1,08 грн, на 33-50% вище. І споживачі стали платити більше.

Зміни очевидні, але формула ще не запрацювала повною мірою. Запрацює — тарифи будуть ще вищими.

Прогнозна оптово-ринкова ціна на електроенергію в Україні, грн/Мвт*г, без ПДВ

Джерело: НКРЕКП
5. “Тепер формула прозора, і чиновники суб’єктивно не можуть впливати на ціну”.

Можуть. У формулі є коефіцієнти, які встановлюють чиновники. Навіть те, що формула не запрацювала повною мірою, свідчить, що вона може працювати сильніше або слабше — залежно від бажання чиновників. На жаль, буває, що колегіальний орган зловживає цим.

Наприклад, закон вимагає усім індексувати “зелений” тариф згідно з курсом євро. Тим не менше, для “ДТЕК вайндпауер” таку індексацію виплатили, а для “Актив солар” — ні. За яким принципом приймали таке рішення — невідомо, хоча закон один для всіх.

6. “У вугіллі — все як у газі”.

Газ

Вугілля

Газ історично імпортуємо

Вугілля історично не імпортуємо. Окремі випадки імпорту були, але не через економічні причини

Газ не видобуваємо у зоні АТО

Вугілля видобуваємо у зоні АТО

Спочатку ввели ренту, потім вищу ціну

Вища ціна є, ренти нема

У газі немає концентрації “80% видобування + 70% споживання”

“80% видобування + 70% споживання” в одних руках

Щодо газу ми не дозволили монополісту (Росії) себе шантажувати

Найбільша компанія, що видобуває вугілля, погрожує, що зупинить видобування

Компенсатором дорогого газу є субсидії з бюджету

Компенсатором дешевої електрики для населення є дорога електрика для бізнесу

Новий менеджмент держкомпаній

Прозорі тендери

Старий менеджмент держкомпаній

Непрозорі тендери або закупівлі без тендерів

Тобто у газі все зовсім не так, як у вугіллі та електроенергетиці.

7. “Вугілля з початку червня не їде із зони АТО, можуть бути дефіцит і колапс”.

Варто нагадати, що такий же аргумент був рік тому при тарифі 0,8 грн, і є зараз при тарифі 1,1 грн. Схоже, це незмінний аргумент, як тільки заходить мова про тарифи теплової генерації. Він може виникати при будь-якому тарифі.

Якщо ж логістичні проблеми — це аргумент для підвищення тарифу для теплової генерації, то як це працює? З підвищеного тарифу щось перепаде у кишені “ЛДНР”, і ті знову будуть пропускати вагони?

У березні-квітні-травні тариф теплової генерації був 1,06-1,2-1,08 грн. Це дозволяло купувати вугілля по 55-60 дол. Вугілля у порту Туреччини коштувало 50-52 дол, але жодної імпортної закупівлі не було.

Звідси висновок: підвищення тарифу ніяк не спрямоване на диверсифікацію поставок і формування складів вугілля. Всі хочуть мати високий тариф і далі купувати дешеве українське вугілля.

8. “Регулятор виступає за реформу ринку і ліквідацію перехресного субсидування”.

Повернувшись до збільшення тарифів для бізнесу, регулятор якраз збільшує перехресне субсидування. Зараз такий перекіс найбільший у Європі — тарифи для бізнесу вдвічі більші, ніж для домогосподарств.

Співвідношення тарифів бізнесу до тарифів населення

Джерело: Євростат
Реформа ринку неможлива при такій величезній різниці в тарифах, а значить, не буде ринкових механізмів і конкуренції за ціну та якість.

9. “Вугілля, можливо, доведеться імпортувати у майбутньому”.

На ринках аргументи про “можливе майбутнє” не працюють. Всі товари є потенційно імпортними. Всі виробники з усіх галузей можуть прийти з таким аргументом. Тим не менше, “Укренерго” купило вітчизняні трансформатори не за ціною імпортного паритету, а на 40% дешевше.

10. “Встановлення ціни пройшло прозоро, з дотриманням необхідних процедур”.

Встановлення нової ціни та тарифу на електроенергію пройшло з порушенням строків, передбачених відповідним порядком.

Хоча формула набрала чинності ще 26 квітня, розрахунку згідно з нею ніхто не бачив. Не були оприлюднені розрахунки навіть після публічних обіцянок на комітетських слуханнях. Важко говорити про довіру до регулятора в таких умовах.

Отже, у презентації голови НКРЕКП багато суперечностей, а деякі аргументи взагалі нелогічні. У такій ситуації формула”Роттердам + доставка” не є логічною та аргументованою.

Враховуючи якість нашого вугілля, його ціна не повинна перевищувати польську, яка на 5-10% нижча за ціну Роттердама (без доставки).

Тобто формульний підхід – це добре, але не кожна формула правильна. Обговорення має іти навколо формули Роттердам “мінус”, а також дисконту на якість (вміст сірки)

А окремо треба думати, що робити з ринком вугілля, де 90% — це консолідований приватний бізнес, який постійно вимагає вищої ціни, а 80% ринку вугілля і 70% теплової генерації (споживання вугілля) — це одна компанія.

* * *

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.

Точка зору редакції “Економічної правди” та “Української правди” може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Как ДТЭК легализирует схему Роттердам+ через биржу

Как ДТЭК легализирует схему Роттердам+ через биржу

Андрей Герус о том, как компания Рината Ахметова легализирует завышенные тарифы для ТЭС через биржевую торговлю углем
В Украине с апреля 2016 года в тарифах на электроэнергию действует цена угля Роттердам+. Это означает, что вне зависимости от того, откуда поставляется уголь (хоть из соседней области), для цены э/э он рассчитывается по формуле “Роттердам + доставка морем + перевалка в порту + доставка железной дорогой”. Хотя ни одной тонны угля из Роттердама в реальности не пришло.

Это привело к увеличению тарифа тепловой генерации (ТЭС) на 100% с начала прошлого года. На увеличение тарифов ТЭС пошли деньги, полученные от третьего, четвертого и пятого этапов повышения тарифов на электроэнергию для населения. Также для этого был увеличен на 20% тариф на э/э для бизнеса и бюджетных организаций.

Все это привело к тому, что тепловая генерация получает необоснованные сверхприбыли – около 1 млрд грн в месяц и около 17 млрд с момента действия схемы Роттердам+. Ее тариф уже почти в 4 раза выше, чем тариф государственного Энергоатома, и это самый высокий разрыв в тарифах атомных и тепловых станций за всю историю независимой Украины.

75% тепловой генерации принадлежит компании ДТЭК Рината Ахметова, остальные – компаниям Центрэнерго и Донбассэнерго.

Читайте также: Дефицита не будет: украинские энергокомпании нашли уголь в России.

Несмотря на резонанс в обществе и даже реакцию Еврокомиссии, которая назвала формулу “контраверсионной”, чиновники продолжают ее оправдывать. В частности глава НКРЭКУ Дмитрий Вовк и дальше называет ее правильной и предлагает внедрить ее еще и для тарифов на э/э и тепло для теплоэлектроцентралей (ТЭЦ). В свою очередь правительство предложило создать собственную биржевую торговлю углем и свой индекс цен.

Эта идея вряд ли изменит ситуацию по сути, так как на рынке угля – монополия. 80% добычи принадлежит ДТЭК. Это вертикально интегрированная компания, то есть сама же и потребляет свой уголь, а его цену перекладывает в тарифы потребителям э/э. Но тем не менее идею взялись прорабатывать.

И вот 20 июля состоялись первые биржевые торги: на Украинской энергетической бирже выставили 1,45 млн тонн угля марки Г от ДТЭК и 80 000 тонн угля от государственного предприятия Держуглепостач. Это очень большой объем – около 10% от всей годовой потребности всех потребителей (в том числе ТЭС и ТЭЦ) в этом году. Интересно, кто же мог купить столько угля и можно ли такую цену считать рыночной?

Ни холдинг Ахметова, ни биржа не раскрывают, кому ДТЭК продал свой уголь. Такой объем могут потребить или ТЭС самой ДТЭК, или станции Центрэнерго. Все другие потребители вместе взятые используют объем в разы меньше заявленного. Кроме того, уголь марки Г имеет высокую летучесть. Если он лежит на складах на открытом воздухе более 2 месяцев, есть риск самовоспламенения.

Читайте также: Фукс с углем. Бизнесмен переводит ТЭЦ Эсхар на антрацит из России

Но Центрэнерго заявила, что не покупала уголь на бирже, то есть единственным покупателем или конечным потребителем остается генерация ДТЭКа. С большой долей вероятности можно утверждать, что торговля углем на бирже – это сделка между связанными лицами. То есть ДТЭК купил сам у себя. Можно ли такую сделку и такую цену считать рыночной? Ответ очевиден. Это значительно больше похоже на фиктивную сделку с целью манипуляции ценами. Биржа не ответила на вопрос, могут ли они подтвердить, что сделки прошли между несвязанными лицами.

По моей информации, ГП Держуглепостач также продало уголь для ДТЭК. Подтвердить эту информацию помогла сама госкомпания. В их договорах, опубликованных на бирже, прямо указано, что поставка будет происходить на склады ТЭС (см. фото).

А поскольку Центрэнерго в торгах не принимала участие, то единственные ТЭС, которые потребляют такой уголь, – это станции ДТЭКа

Ну и главное – цена угля.

Был заявлен голь из калорийностью не ниже 4700 ккал/кг. Судя по базовым показателям золы и влаги, фактическая калорийность такого угля составляет около 5160 ккал/кг – и он был продан по средней цене 79,1 дол. США (2051 грн) за тону. В переводе на калорийность 6 000 ккал/кг цена составляет $92. Это на 10%-15% выше, чем стоимость угля в России, в Роттердаме, или в Турции (данные уточнены автором, – Ред.). Причем ни в Нидерландах, ни в Турции вообще не добывают уголь, но цена там ниже.

 

Это, кстати, отметает версию, что, возможно, уголь купил какой-то трейдер для дальнейшего экспорта. Даже если игнорировать тот факт, что уголь с серой более 1,5% в принципе не проходной на экспорт, такой экспортный трейдинг для трейдера был бы заведомо убыточен на $15-25 на тонне с учетом затрат на транспортировку.

Ну и примечательно, что ДТЭК выходил на биржу продавцом угля со своих шахт, а не покупателем угля для своей генерации. Ведь именно такая была рекомендация Антимонопольного комитета – покупка угля на конкурентной основе. Но ДТЭК это проигнорировал, ведь если бы объявили покупку, то действительно могли бы прийти независимые продавцы, которые продали бы импортный уголь дешевле: цены позволяют. А у вертикально интегрированной компании цель – заложить по цене Роттердам+ именно свой уголь.

Легализация цен через биржу – не новая схема. Так в частности проводились газовые сделки в “деле Онищенко”. Тогда использовались товарная биржа Центр и товарная биржа Львовская универсальная, где продавали газ по заниженной цене. Теперь через Украинскую энергетическую биржу провели сделки по углю по очевидно завышенным ценам, чтобы оправдать Роттердам+ и заложить завышенную цену угля в тарифы.

Конечно, после публичных обсуждений и привлечения внимания к ценообразованию угля столь беззастенчиво обманывать всех потребителей с целью завышения цен и тарифов – это полное неуважение к обществу. Но, к сожалению, от схемы, которая приносит в месяц 1 млрд грн “чаевых”, никто просто так не откажется.

И здесь вопросы не только к регулятору, но и к правительству и президенту, которые назначают регуляторов: будет ли у вас реакция на эту схему Роттердам+?

Андрей Герус, экс-член Национальной комиссии регулирования энергетики и коммунальных услуг

<a href=”http://www.liga.net/”>Источник</a>

Роттердам+. NCG+ Чим відрізняються формули тарифів на електрику та газ

Роттердам+. NCG+ Чим відрізняються формули тарифів на електрику та газ

Уряд для розрахунку тарифів розраховує формули на газ та вугілля із привязкою до європейських ринків. А якщо ці формули невиправдані?

За останні декілька років в Украіні суттєво зросли тарифи на житлово-комунальні послуги, зокрема на газ та електроенергію.

Уряд та регулятор для розрахунку таких тарифів почали розраховувати формули на газ та вугілля із привязкою до європейських ринків.

У цій колонці ми проаналізуємо чи є вугілля та газ повними аналогіями і чи є виправданими такі формули, як NCG+ та Роттердам+.

Один газ — різне вугілля
Газ — стандартизований товар. Він змішується у газових сховищах та газотранспортній системі і горить у котлах без поділу на окремі марки.

Вугілля ж є різних марок.

Тільки енергетичного вугілля є три види залежно від хімічних та фізичних показників: антрацитовий штиб (АШ), пісне (П) та газове (Г).

Якщо антрацитове та пісне вугілля можуть бути взаємозамінними для деяких котлів, то марка Г — абсолютно інше вугілля. Його можна спалювати тільки у котлах, призначених для роботи на вугіллі газової групи.

Отже, на відміну від газу єдиного вугілля нема. Є, як мінімум, дві різні марки та два різні ринки вугілля.

Імпортний чи експортний паритет
Україна останні кілька десятиріч є імпортером газу. Таким чином, ціна внутрішнього ринку, сегмент “промисловість”, де нема державного регулювання, вирівнюється до ціни останнього кубометра, необхідного для задоволення попиту.

Цей “останній кубометр” імпортується, тому на нерегульованому ринку встановлюється ринкова ціна на рівні імпортної ціни.

Україна була експортером вугілля, але через війну країна зіткнулася з дефіцитом антрациту. Він імпортувався. Отже, імпортний паритет тут виправданий.

Проте газова група вугілля не є дефіцитною в Україні і не потребує імпорту. У травні 2017 року міністр енергетики Ігор Насалик заявив про профіцит вугілля марки Г, а саме міністерство відповідає за формування вугільного балансу.

Крім того, відбувається експорт електроенергії з Бурштинської ТЕС і Добротвірської ТЕС у європейські країни. Ці станції працюють на вугіллі марки Г.

У 2016 році експорт становив близько 4 млрд кВт-год, що є еквівалентом 2 млн тонн вугілля. Для таких випадків теж є формула — не імпортного, а експортного паритету. Вона більш доцільна для визначення ціни на вугілля марки Г.

В таких умовах імпортний паритет на вугілля АШ та П (20% балансу вугілля на 2017 рік) обґрунтований, але на марку Г (80% балансу) — необґрунтований.

Прив’язка до хабу та вартість доставки
У формулах врахування ціни на газ та вугілля у тарифах для споживачів є дві складові: хаб та доставка в Україну. Там, де доцільний імпортний паритет, доставка повинна враховуватися з точки, звідки відбуваються фізичні поставки.

У ціні газу врахована доставка з хабу NCG, і газ іде в Україну з європейського напрямку. У ціні вугілля врахована доставка морем і перевалка в українському порту. Однак близько двох третин антрациту імпортується в Україну з Росії за російськими цінами і надходить на ТЕС і ТЕЦ східної та центральної України.

Таким чином, формула не відображає фізичні поставки вугілля, а каже, що воно нібито спочатку прийшло у Роттердам, а потім в Україну, хоча насправді вугілля постачається напряму в Україну. Тобто реальні затрати на доставку суттєво нижчі.

Отже, при формуванні ціни імпортного паритету на вугілля була неправильно підібрана географічна точка, згідно з якою розраховується ціна імпортного паритету. Ніколи жодної тонни вугілля з Роттердама в Україну не було поставлено.

Різниця у якості
Базовий показник вугілля та газу, який визначає теплотворність, — калорійність. Є й інші показники якості, зокрема, вміст сірки. Якщо для газу як екологічно більш чистого палива відмінності щодо вмісту сірки зазвичай несуттєві, то для вугілля це важливий параметр, від якого залежать ціна та ліквідність товару.

Стандартним показником вугілля у порту Роттердама (індекс API2) є сірка менше 1%. Проте в Україні спалюють вугілля із вмістом сірки 2-3%.

У Європі таке вугілля або заборонене до спалювання, або вимагає дорогих систем очистки. Тому ціна на вугілля з високим вмістом сірки має суттєвий дисконт до ціни вугілля із стандартними показниками у порту Роттердама (API2).

Застосування імпортного паритету серед іншого передбачає прив’язку до ціни на товар аналогічної якості, тому мусить враховувати коректування не тільки на калорійність, але і на вміст сірки. Формування ціни вугілля з високим вмістом сірки на рівні ціни вугілля з низьким вмістом сірки некоректне.

Формула “Роттердам+” не передбачає коректування на вміст сірки.

Особливості продажу
Встановлення ціни на рівні імпортного паритету на товар передбачає, що він може продаватися на зовнішніх ринках. Тому на вільному ринку у разі нижчої ціни на внутрішньому ринку продавець буде продавати товар на зовнішньому ринку.

Російський газ, що йде у Європу, змішується у ГТС з українським. Таким чином відбувається взаємне заміщення, і фізично на експорт “виштовхується” з труби й український газ. Показники якості загалом це дозволяють.

Вугілля ж через його показники не завжди прохідне на зовнішні ринки. За даними компанії ДТЕК, міжнародні ринки для антрациту з її шахт закриті, оскільки вміст сірки у ньому перевищує 1,7%, а для експорту стандарт становить 0,9% і нижче.

Більшість такого вугілля в Україні — із вмістом сірки понад 1,7%. Тим не менш, на це вугілля в Україні при розрахунку тарифів діє ціна, вища за європейську, яка розраховується за формулою “Роттердам + доставка + перевалка”.

Отже, у тариф закладається “Роттердам+”, але самостійно компанії-продавцю продати таке вугілля за ціною “Роттердам+” неможливо.

Висновок
Використання формул для утворення тарифів може бути виправданим як таке, що дає цінові орієнтири учасникам ринку і зменшує суб’єктивний фактор. Однак використання імпортного або експортного паритету передбачає проведення глибокого дослідження, за допомогою якого аналізуються такі параметри.

1. Дефіцит або профіцит товару на місцевому ринку. Здатність найбільших компаній штучно створювати дефіцит.

2. Показники якості товару.

3. Ринки, з яких або на які відбуваються поставки, ціни на таких ринках.

4. Формування транспортної складової, яка максимально наближена до реального транспортування товару.

Неврахування або некоректне врахування цих факторів може суттєво впливати на тарифи для кінцевих споживачів і на довіру до процесу утворення тарифів.

Варто пам’ятати, що у період реформування енергетичних ринків та зміни принципів тарифоутворення довіра — ключовий елемент, який дає політикам та владі мандат на зміни, навіть якщо вони не завжди популярні.

Співавтор тексту — Ольга Бєлькова, народний депутат, заступник голови комітету з питань паливно-енергетичного комплексу

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

“Роттердам+” працює. Тарифи покривали імпорт вугілля

&#8220;Роттердам+&#8221; працює. Тарифи покривали імпорт вугілля

Які маніпуляції використовували посадовці для того, щоб заплутати споживачів стосовно формули “Роттердам плюс”?

 

 

экспорт угля

 

Останнім часом є багато спекуляцій щодо формули “Роттердам+”. Вона визначає, за якою ціною вугілля зараховується у тарифі на електроенергію.

Говорили, що він “ще не працює”. Після цього казали, що “вже не працює”. А зрештою, що “працює, але не дозволяє імпортувати вугілля”.

Насправді тариф теплової генерації (ТЕС) з першого півріччя 2015 до кінця 2016 року виріс понад 100% (з 0,8 грн до 1,7 грн за кВт*г).

Таким чином, зі споживачів було зібрано понад 10 млрд грн надлишкових тарифних грошей. І саме цими грошима обіцяли забезпечити вугільну незалежність від зони АТО. Але гроші зібрали, а незалежності не стало.

“Роттердам+” діє і загрожує подальшим зростанням цін на електроенергію.

“Роттердам+” працює у повній мірі. Ось відповідні рішення НКРЕКП про встановлення формули і про встановлення ціни електроенергії на 2017 рік. Наслідком формули “Роттердам+” став ріст ціни на електроенергію.

Ця формула рахує ціну вугілля, як середнє за 12 міс:

ціну вугілля у Роттердамі + вартість доставки в Україну + вартість перевалки у порту

Така ціна іде у тариф ТЕС, а цей тариф іде у ціну електроенергії. Середня ціна за 12 місяців буде нижча від останньої ціни у Роттердамі, якщо ціна на біржі росте. Бо дешевше вугілля перших 6 місяців періоду усереднюється із дорожчим вугіллям останніх 6 місяців.

роттердам плюс

Верхня лінія – ціна вугілля у Роттердамі, нижня лінія – середня ціна за 12 місяців / Джерело: barchart.com

Але у майбутньому таке середнє значення буде зростати. Отже, формула спричинить наступне підняття ціни електроенергії, якщо буде діяти і далі.

Де купують вугілля? У найближчому магазині, а не у Роттердамі.

Ще однією маніпуляцією є те, що Роттердам не діє, бо не дозволяє імпортувати вугілля з Роттердаму.

Насправді ніхто у світі вугілля з Роттердаму і не возить. Там просто формується індикативний індекс АРІ2.

Розглянемо приклад. Вам батьки дали гроші купити 5 кг картоплі. Ціну не знали, а батьки щедрі, то глянули скільки картопля коштує на біржі у Чикаго, плюс докинули вартість доставки в Україну. Стільки грошей і дали.

Де ви будете купувати картоплю? Звісно, не у Чикаго, а у найближчому магазині. А у вас залишиться “решта”, або “чайові”

Аналогічно і у вугіллі. Всі купують у найближчих магазинах. Це українські шахти, зокрема в ОРДЛО. Навіть якщо якийсь з таких магазинів закритий, то наступний найближчий супермаркет вугілля – це Польща, порти Чорного моря, деякі компанії купували у Росії.

Компанія ДТЕК має свої шахти у Ростовській області РФ і регулярно звідти поставляє вугілля на східноукраїнські ТЕС.

Сумарно за 2016 рік Україна імпортувала 1,3 млн тонн, тобто менше 5% вугілля від сумарних потреб енергетики, що складають 25 млн тон вугілля у рік.

Паралельно відбувався і експорт вугілля: як дефіцитного антрациту, так і газової групи.

Останнє експортувалось по так званій схемі “експорт вугілля по лініях електропередач”. Тобто вугілля спалювалось на Бурштинській та Добротвірській ТЕС, які входять до складу “ДТЕК Західенерго”, а утворена електроенергія експортувалась у Європу.

Сумарно прямо і непрямо було експортовано понад 2 млн тон вугілля, тобто більше, аніж імпортовано. Отже, Україна є нетто-експортером вугілля у 2016 році.

“Роттердам+” дозволяв імпортувати вугілля.

Важливо розуміти, що українське тарифоутворення дає можливість маніпулювати і обманювати. Якщо є таке бажання, то це можна робити і з формулою “Роттердам+”.

Насправді, найчіткішим показником є тариф теплової генерації (ТЕС). Потім цей тариф іде у ціну електроенергії споживачам. Оскільки біля 80% затрат ТЕС – це паливо, то чим більший тариф ТЕС, тим більшу ціну вугілля він де-факто покриває.

Нижче таблиця, яка показує тарифи ТЕС з квітня 2016 року, коли був введений “Роттердам+”. А також, яку ціну вугілля реально покриває такий тариф і яка ціна вугілля була у портах Туреччини та Балтики.

роттердам плюс

Отже, з таблички видно, що ціна вугілля, яку покривав тариф ТЕС, була вищою за імпортну ціну у портах Туреччини протягом 8-ми місяців з останніх 10-ти.

І це при тому, що Туреччина є чистим імпортером вугілля, а Україна є видобувником вугілля і експортує його більше, аніж імпортує. Окрім того, українське вугілля нижчої якості (більший вміст сірки).

Цієї зими всій країні проявилася одна з найбільших корупційних схем, коли за рахунок маніпуляцій, шахрайства та обману в українській енергетиці зі споживачів збирають надлишкових 10-15 млрд грн у рік. Так би мовити – чайові для власників теплової генерації.

Чим можна пояснити існування такого, якщо не монополією, яка у змові з деякими політиками та органами влади, змогла добитися у тарифах ціни свого вугілля на рівні “Роттердам+”? Источник: https://biz.censor.net.ua/m3021580

Формула успіху: Навіщо Ахмєтов і Порошенко придумали Ротердам плюс — розслідування

Формула успіху: Навіщо Ахмєтов і Порошенко придумали Ротердам плюс — розслідування

Скандальна формула Роттердам+ — це не тільки історія про завищену вартість вугілля, але і про те, як президент дав можливість заробити олігарху, а натомість отримав компенсацію 3 лютого 2012 року Олег Семінський, голова найбільшої приватної газодобувної компанії країни Нафтогазвидобування (НГВ), вийшов з корпоративного офісу на столичному Верхньому Валі й зник. Невідомі викрали і протримали Семінського в темному приміщенні 3,5 року.

Тепер, коли він нарешті опинився на волі і заговорив з НВ, з’ясувалося, що його історія поклала початок низці подій, які призвели до появи в квітні минулого року суперечливої формули Роттердам+, а навколо самого НГВ сплелися інтереси перших осіб держави і найбагатших бізнесменів. Саме через колись втрачені Петром Порошенком акції цієї компанії нинішній президент, як пояснює депутат Самопомочі Вікторія Войціцька, пішов на домовленості з її новим власником — мільярдером Рінатом Ахметовим.

Результатом домовленостей стала поява в квітні минулого року так званої формули Роттердам+, яка з тих пір викликає суперечки серед політиків та експертів. Ця формула дозволяє електростанціям, які працюють на вугіллі, закладати в тариф ціну енергоносія, що дорівнює його вартості в голландському порту Роттердам, плюс доставка на українську територію.

Ключовим вигодонабувачем від Роттердам+ стала компанія ДТЕК, яка належить мільярдерові Рінату Ахметову. Формула дозволила ДТЕК встановлювати більш високі ціни за електроенергію, продану Енергоринку, що в свою чергу призвело до зростання цін на неї для кінцевих споживачів. Адже насправді ДТЕК використовує власне вугілля, собівартість видобутку якого істотно нижча, ніж ціна енергоносія за роттердамською формулою. Маржа, що утворилася дала можливість структурі Ахметова збільшити доходи на 20%.

За цей подарунок ДТЕК може дякувати держава в особі Нацкомісії з регулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) — остання і ввела формулу Роттердам+.

Чому Нацкомісія виявилася настільки прихильною до Ахметова — це питання і стало предметом суперечок, що безрезультатно тривають вже рік з невеликим.

Однак тепер НВ отримав нову інформацію, що дозволяє прояснити ситуацію: заговорив несподіваний свідок — Олег Семінський. Заради пояснення дій НКРЕКП він запропонував НВ повернутися в минуле.


НОВИЙ СВІДОК: Олег Семінський знає, які інтереси були у Петра Порошенка в компанії Нафтогазвидобування

Акції розбрату

На глухій вулиці в приватному секторі машину Семінського заблокували три автомобілі, з яких вискочили міцні хлопці у балаклавах. Представилися міліцією, поклали на землю, наділи наручники і закинули в одну зі своїх машин.

Пізніше слідчі Генпрокуратури, які розбиралися у викраденні, встановили: групу захоплення очолював Андрій Мельник, на той момент голова Федерації гандболу. Спланували операцію Юрій Єриняк, меценат УПЦ МП і носій кримінальної клички Молдаван, і такий собі Рафаїл Салаватов.

Так почався полон голови НГВ, який тривав 3,5 року, причому перші півтори він пролежав у масці і наручниках на підлозі темного санвузла.

Годували кашею, бутербродами та чаєм. Часто били, іноді до втрати свідомості.

У підсумку Семінський, високий кремезний чоловік, схуд з 106 кг, до 62 кг

Лише в травні 2015‑го нападники відпустили заручника: викинули з машини в лісі біля одного з райцентрів Київської області. Заборонили вставати впродовж 20 хвилин, а потім втекли, залишивши одного. “Сім хвилин минуло, і я відкрив маску: сонце світить, мурашки повзають по мені,— згадує Семінський.— Я воскрес. Це мій другий день народження”.

Тепер він знає, чому опинився в полоні: через акції НГВ.

Зараз компанію контролює Ахметов, який сконцентрував 75% її акцій. Але спочатку вона була державною і називалася Укрнафтогазтехнології.

У 1997 році Микола Рудьковський, представник Соцпартії, який тоді був директором Держінвесту, вивів компанію зі списку державних активів і став в ній ключовим акціонером. При цьому він заручився підтримкою Порошенка, на той момент бізнесмена і близького до президента Леоніда Кучми політика-початківця, поділившись з ним часткою, розповідає Семінський.

У 2001‑му на місці Укрнафтогазтехнологій утворилося Нафтогазвидобування, що володіє великими родовищами газу в Полтавській області з доведеними запасами в 20 млрд куб. м.

В той момент Порошенко вирішив підтримати Віктора Ющенка і через це потрапив у немилість до президента Кучми. Рудьковський від гріха подалі перереєстрував компанію і оформив на нову юрособу обладнання та ліцензії на видобуток. А місце Порошенка серед акціонерів посів представник СДПУ (о) Нестор Шуфрич, який привів за собою свого партійного патрона Віктора Медведчука. Останній з 2002 року очолював Адміністрацію президента.

За словами Семінського, якого Рудьковський покликав керувати НГВ, частки розподілилися так: 50% — Рудьковський, 50% — Шуфрич. “Причому в частці Рудьковського — “сиджу” я з 10%, а в частці Шуфрича — Медведчук”,— пояснює екс-глава компанії.

Кілька років тому в інтерв’ю НВ Ігор Кононенко, депутат Блоку Петра Порошенка (БПП) і багаторічний бізнес-партнер глави держави, заявив: на початку нульових НГВ рейдерством відібрали у порошенківської групи компаній Укрпромінвест.

Семінський в підсумку також втратив акції: його 10% не фігурували в офіційних документах. І коли в 2004‑му він став вимагати їх, Рудьковський відповів, що їх слід віддати для отримання протекції Олександру Морозу, кандидату в президенти від Соцпартії. Семінському натомість пообіцяли місце в списку цієї політсили. Однак у підсумку він так його і не отримав. Як і Мороз — “своєї” частки.

З 2010 року Семінський сам почав нараховувати собі дивіденди в розмірі 10% від чистого прибутку — в чіткій пропорції з часткою, на яку претендував.

Доходи НГВ зростали. І Рудьковський, за словами екс-гендиректора компанії, вирішив її продати. Заковика була у Семінському — він за підтримки Шуфрича замкнув всі бізнес-процеси на собі.

Проблема зникла, коли взимку 2012 року Семінський вийшов ввечері з роботи — і зустрівся зі спортивними хлопцями в масках.

“Я на 100% впевнений, що за моїм викраденням стоїть Рудьковський”,— говорить колишній бранець.

В даний час Рудьковський втік з країни і, за даними НВ, живе у Франції.

У гру вступає Ахметов

У 2013‑му, на першому році ув’язнення Семінського, ДТЕК купив у Рудьковського і Шуфрича більшу частину акцій НГВ, заплативши кожному по $125 млн.

Пізніше ДТЕК викупив у останнього ще 15%, збільшивши свою частку до 75%.

З точки зору бізнесу НГВ — хороший актив. Видобуток йде вгору: в 2016‑му він становив 1,6 млрд куб. м. Експерти вважають, що якщо продати цей обсяг, то можна отримати прибуток приблизно в $200 млн.

На запит НВ про нинішні фінансові показники компанії ДТЕК відмовився відповісти.

Ще в 2014‑му, за даними джерел НВ, Порошенко спробував повернути частку в цьому видобувачі — акціями або грошима. Про це заявив і депутат-втікач Олександр Онищенко, обвинувачений українськими правоохоронцями в махінаціях. Він і сам свого часу займався газовидобутком і збирався придбати акції НГВ.

“Наприкінці осені 2014‑го Порошенко покликав мене до себе і попросив знайти на посаду міністра екології та природних ресурсів надійного юриста,— розповідає Він.— Головне, чого він хотів,— створити НГВ ліцензійні проблеми і змусити Ахметова до переговорів у правильному дусі”.

Онищенко стверджує, що порадив президенту Ігоря Шевченка, який у грудні того року і став міністром екології у другому уряді Арсенія Яценюка.

Сам Шевченко, спілкуючись з НВ, підтвердив: главі держави його рекомендував Онищенко.

За словами нинішнього гендиректора НГВ Ігоря Щурова, з початку 2014‑го його компанія пережила дюжину перевірок і п’ять обшуків від різних інстанцій за підозрами в незаконному отриманні дозволів на видобуток нафти і газу.

Онищенко каже, що Порошенко хотів поставити свою людину ще й на чолі Держслужби геології і надр, яка видає ліцензії на видобуток. Але чинив опір Яценюк, у якого, за словами депутата-втікача, були хороші відносини з донецьким мільярдером.

Шевченко в свою чергу розповів: Яценюк через своїх людей блокував обшуки в НГВ.

Через арешт рахунків НГВ у рамках слідства у справі про викрадення Семінського, за версією Онищенка, Ахметов вирішив вислухати пропозицію Порошенка. “Президент з порога зажадав, щоб той заплатив $200 млн відкупних”,— продовжує Онищенко, якому про цей епізод нібито розповів сам Порошенко в одній з бесід.

У середині 2015‑го, вже після звільнення, Семінський зустрівся з Шуфричем, тоді ще міноритарним акціонером НГВ. Той попросив підписати папір про відсутність претензій до компанії, щоб розблокувати заморожені судом рахунки. А в обмін пообіцяв грошову компенсацію, яку так і не виплатив.

Копія документа є у розпорядженні НВ. “Я заявляю, що компанією не було вчинено проти мене жодних дій”,— сказано в ньому від імені Семінського, який дійсно підписав цей папір.

А вже в січні 2016‑го суд остаточно розморозив рахунки НГВ.

Войціцька з партії Самопоміч, яка активно цікавилася справою скандального газового видобувача, каже: закриття справ по компанії — прямий результат домовленості між Порошенком і Ахметовим.

При цьому Кононенко раніше заявляв НВ: повертати контроль над НГВ Порошенко не збирається.

За словами декількох джерел, формула Роттердам+ була придумана для вирішення вузла претензій Порошенка до Ахметова.

Реалістичність такого сценарію підтверджує Андрій Герус, колишній член НКРЕКП. Войціцька в свою чергу впевнена: Роттердам+ входив в пакет домовленостей між Порошенком і Ахметовим навколо долі НГВ. “З Ахметовим був пакет вимог [з боку президента] і, як наслідок, пакет домовленостей”,— зазначає вона.

Формула вигідна обом сторонам. Ахметов отримав додаткові 20% доходу, закладені у комунальні тарифи. А інвесткомпанія ICU, за даними сайту Наші гроші, в інтересах Порошенка купила, якраз напередодні запровадження формули, євробонди ДТЕК.

Цю інформацію виданню Дзеркало тижня підтвердив Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕК. “За нашими даними, компанія ICU придбала облігації ДТЕК з випуску 2013 року”,— заявив він.

ICU давно і міцно пов’язана з главою держави. Компанія консультувала ключовий бізнес Порошенка — кондитерську корпорацію Roshen. Серед іншого ICU структурувала офшорну частина цього бізнесу на Британських Віргінських островах. Крім того, вихідці з цієї інвесткомпанії — Валерія Гонтарева, Дмитро Вовк, Володимир Демчишин — у різний час обіймали високі державні посади, на які їх висувала або Адміністрація президента, або президентська фракція БПП.

У ICU проігнорували прохання НВ надати більше інформації про операцію. Однак заперечувати сам факт її не стали.

Залишили без відповіді питання НВ по цій справі і ДТЕК. Точно так само вчинили і в Генпрокуратурі, яка розбирається з викраденням Семінського. Процес там завис: у квітні звільнили старшого слідчого Дмитра Суса, який вів справу, а нового так і не призначили.

Департамент ГПУ, який відповідає за розслідування, курують Кононенко і близький до нього депутат БПП Олександр Грановський,— запевнив НВ Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції.

На запит НВ з проханням про коментар не відповіли протягом визначених законом п’яти днів і в прес-службі глави держави.

Між тим цінні папери ДТЕК після набрання чинності Роттердам+ сильно подорожчали. Як припускають учасники ринку, покупець мав інсайдерську інформацію, адже він придбав євробонди і борги компанії Ахметова номінальною вартістю $500 млн всього за $200 млн. Потім ці папери зросли в ціні до $450 млн, що означає зростання від 40% до 90% від їхньої номінальної вартості. У підсумку чистий виграш по цій угоді склав 50 процентних пунктів.

Цей матеріал було опубліковано в новому номері журналу Новое Время – №20 від 2 червня 2017 року

 

Непохитний “Роттердам+”: як “еліта” пошила у дурні всіх українців

Непохитний &#8220;Роттердам+&#8221;: як &#8220;еліта&#8221; пошила у дурні всіх українців

Минуло майже 1,5 року з того часу, коли з легкої руки Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) в Україні почала працювати скандальна формула “Роттердам+”.

Як відомо, за цією формулою розраховується вартість вугілля для українських теплоелектростанцій, що у підсумку впливає на тарифи на електроенергію для населення та бізнесу. Паливна складова у структурі ціни на електрику сягає 80%.

У зв’язку із зростанням тарифів обґрунтованість застосування цієї формули викликала жваву дискусію в експертному середовищі, яка триває й сьогодні.

Експерти і ЗМІ, “Економічна правда” в тому числі, не раз доводили, що “Роттердам+” переважно працює на збагачення виробників електроенергії, зокрема Ріната Ахметова (група ДТЕК. — ЕП), який є головним гравцем на ринку.

Представники Нацкомісії були іншої думки. На думку керівника НКРЕКП Дмитра Вовка використання цієї формули повинно було дати країні чимало переваг. Серед них — автономність від зони АТО при накопиченні ресурсів, відсутність ручного режиму визначення ціни, прив’язка до світових цін на вугілля.

До того ж, одним з головних пріоритетів енергетичного сектору на найближчі роки уряд визначив ліквідацію залежності економіки від монопольних джерел енергоресурсів.

Однак реалії життя внесли свої корективи. Через війну на Донбасі всі шахти, які видобувають вугілля антрацитової групи для низки ТЕС, опинилися на окупованій території. Проблема пошуку нових джерел ресурсів для теплової енергетики загострилася.

Головним каталізатором проблеми стала блокада залізничних перевезень вугілля з окупованих територій. Через дефіцит антрациту 15 лютого 2017 року уряд запровадив надзвичайний стан в електроенергетиці. До травня 2017 року п’ять з шести ТЕС, які використовують антрацит, тимчасово зупинили роботу.

Чому країна виявилася неготовою до енергетичної кризи? Чи була альтернатива поставкам вугілля з окупованих територій?

Здавалось би, підхід, запропонований комісією, вирішить проблему безпеки постачань. Утім, коли виникла складна для енергетики ситуація, виявилося, що до неї не готові ні державний оператор “Центренерго”, ні приватні компанії ДТЕК та “Донбасенерго”.

Більше того, поки високопосадовці та основні гравці ринку тлумачили та використовували “Роттердам+”, оптові ціни на електрику різко підскочили, а запаси вугілля на ТЕС знизилися до критичного рівня. У той же час на фоні глибокої кризи учасники ринку різко поліпшили свої фінансові показники.

Як таке могло статися?

Що таке “Роттердам+”
3 березня 2016 року НКРЕКП затвердила нову методику визначення прогнозної ОРЦ електроенергії. У ній вартість енергетичного вугілля визначалася за такою формулою: середня ринкова ціна імпортного вугілля в портах Амстердам-Роттердам-Антверпен за попередні 12 місяців плюс вартість його доставки.

“Ми змінили філософію від “витрати+” (ціна на вугілля), щодо чого не могли дійти згоди, до прив’язки до міжнародних цін на вугілля. Така прив’язка може бути короткостроковим рішенням до переходу на нову модель ринку, коли регулятор не встановлює ціни на генерацію”, — роз’яснив Вовк.

Формула “Роттердам+” почала діяти з другого кварталу 2016 року. Фактично у тариф для ТЕС після цього стала закладатися ціна вугілля за імпортним паритетом за 2015 рік з урахуванням доставки. Саме тариф для ТЕС, який не піддавався регламентуванню, виявився найбільш слабким місцем. Це дозволяло коригувати процедуру перерахунку рівня ОРЦ.

Динаміка прогнозної ОРЦ електроенергії, 2016-2017 роки


ДЖЕРЕЛО: ПОСТАНОВИ НКРЕКП №721 ТА №2326 ІЗ ЗМІНАМИ
Наприклад, у 2016 році НКРЕКП затвердила постійне зростання прогнозної ОРЦ на електроенергію на 12% — до 1 318,69 грн за МВт-год. Однак пізніше постановою №1178 регулятор змінив своє попереднє рішення, затвердивши зростання ОРЦ у 2016 році на 26,5% — до 1 490,63 грн за МВт-год.

Після встановлення прогнозної ОРЦ у першому кварталі 2017 року на рівні 1 341,57 грн за МВт-год комісія спочатку планувала зниження ОРЦ на електроенергію на 6% до 1 263,76 грн за МВт-год, але постановою №337 вона підвищила ОРЦ ще на 1,8% — до 1 365,72 грн за МВт-год.

Автор попросив керівника НКРЕКП Дмитра Вовка прокоментувати таку різку зміну цінового тренду і чергове підвищення ОРЦ у 2017 році, а також поцікавився, чи стимулювала формула “Роттердам+” накопичення ресурсів для забезпечення енергетичної безпеки країни.

У відповіді на запит голова НКРЕКП підвищення ОРЦ у 2017 році пояснив багатьма факторами: змінами структури виробництва, зниженням частки дотаційних сертифікатів, переглядом різних тарифів та необхідністю додаткової закупівлі вугілля через припинення поставок палива.

 

Однак Вовк не сказав, чому в Україні за рік не був створений резерв міцності у сфері енергетичної безпеки і чи є корупційна складова у формулі “Роттердам+”.

Рік тому голова НКРЕКП стверджував, що 40% вугілля для ТЕС добувається на неконтрольованій території, а доставляти його дуже дорого. “Щоб не займатися героїзмом, ми вирішили дати компаніям теплової генерації бюджет, який точно дозволить не ставити питання про забезпечення вугіллям”, — підкреслив Вовк.

Тобто регулятор свідомо заклав через формулу “Роттердам+” завищену вартість вугілля у прогнозну ОРЦ.

Тарифи зростають, рівень енергобезпеки — ні
За час дії схеми “Роттердам+” і “планового” підвищення ОРЦ промислові підприємства залежно від класу споживачів стали платити за електрику на 20,6-23,4% більше. Тарифи на електроенергію для населення зросли у 2,46-2,67 разу.

Проте через “відривання” промислових цін зростання тарифів для населення не досягло своєї цілі — вирівнювання цін та скорочення перехресного субсидування.

Вочевидь, регулятор поклав тягар витрат за спожиту електроенергію, в тарифі на яку закладений додатковий прибуток генеруючих компаній, на гаманці своїх громадян та промислових споживачів, діючи далеко не в їхніх інтересах.

Споживачі, сплачуючи високі тарифи за електрику, могли б сподіватися, що вони роблять фінансовий внесок в енергетичну безпеку країни та реформування національної енергетики, сприяють створенню достатнього запасу енергетичного вугілля для ТЕС.Саме про це говорили автори формули “Роттердам+”.

Тільки цього не сталося. Чому? Щоб відповісти на це питання, слід подивитися, що відбувалося на ринку енергетичного вугілля за останні півтора року, виходячи з публічної інформації.

У структурі ціни електроенергії на вугільних ТЕС паливна складова сягає 80%. Для забезпечення енергетичної безпеки країни важливо, скільки, якої марки та звідки надходить вугілля до генерації. За даними “Укрзалізниці”, з окупованої території у 2015 році було перевезено 8,1 млн тонн вугілля, у 2016 році — понад 6,2 млн тонн.

Що буде після повної блокади поставок вугілля з окупованого Донбасу?

Згідно з прогнозною структурою палива на 2017 рік для роботи генерації Міненерго планує річну поставку 7,9 млн тонн антрациту і 20,1 млн тонн газового вугілля.

Поставки антрациту з вітчизняних підприємств становлять 40%, решта — імпорт, в тому числі з Росії — трохи більше 1%. У структурі поставок вугілля газової групи імпортні закупівлі (з Польщі) становлять менше 1%, решта — вітчизняні поставки. На перший погляд, не все так погано. На 2017 рік плани затверджені.

Йдемо далі. ДТЕК контрактує антрацит не тільки з Росії, але і з ПАР. ДП “Центренерго” з 2016 року почало модернізацію двох блоків Трипільської ТЕС та їх переведення з антрациту на газову групу вугілля. Аналогічні плани у ДТЕК на Придніпровській ТЕС. Також є домовленість про постачання в Україну 2 млн тонн вугілля із США.

Разом з тим, темпи реалізації планів дуже повільні. Заплановані обсяги закупівель імпортного антрациту викликають тривогу щодо їх реалізації. Прикладом тому можуть бути фактичні запаси вугілля за останні кілька років на українських ТЕС, які не відповідали міністерським планам.

Запаси вугілля марок “А” та “Г” на складах ТЕС, тис тонн

ДЖЕРЕЛО: МІНЕНЕРГО
Розглядаючи щоквартальну динаміку запасів вугілля на складах ТЕС у довоєнний 2013 рік та в “роттердамський” 2016 рік, можна спостерігати середньорічне падіння запасів вугілля у 2,7 разу: марки “А” — у 3,7 разу, марки “Г” — у 2,1 разу.

Це свідчить про те, що війна мала руйнівні наслідки для енергетичного потенціалу країни. Блокада поставок вугілля лише прискорила цей процес.

Запаси вугілля марки “А” на складах електростанцій країни у першому кварталі 2017 року порівняно з аналогічним періодом 2016 року, до введення формули “Роттердам+”, скоротилися на 43,3%, марки “Г” — на 17,8%.

За перший квартал запаси вугілля марки “А” впали наполовину. Хоча за цей період на 30% зросли запаси вугілля марки “Г”, алк вони не замінили антрацит на ТЕС, які не пройшли модернізації. Блокада призвела до зупинки роботи Трипільської, Зміївської, Придніпровської, Криворізької та Слов’янської ТЕС на кілька місяців.

Регулятор, затверджуючи схему “Роттердам+”, сподівався на скорочення поставок вугілля з боку ОРДЛО, переведення антрацитових ТЕС на газове вугілля, створення плану накопичення палива. Однак факти свідчать про інше. За даними Держстату, за перший квартал 2017 року Україна імпортувала 170 тис тонн антрациту, з них 169 тис тонн — з Росії.

В Україні працює лише одна антрацитова ТЕС — Луганська. Вона входить до складу “ДТЕК Східенерго”. Через особливості логістики на цю станцію у першому кварталі 2017 року надійшло 66 тис тонн антрациту. Паливо купували по 70 дол за тонну в січні і по 80 дол за тонну в лютому-березні у своєї структури — шахтоуправління “Обухівська”, яка добувала вугілля в Ростовській області.

Отже, вугілля в Україну до 2017 року потрапляло не із заморських країн, а з Росії та окупованого Донбасу за цінами, близькими до “роттердамських”. В. о. гендиректора “ДТЕК енерго” Дмитро Сахарук у липні повідомив, що антрацит з Росії купується по 95 дол за тонну, з Південної Африки — по 100 дол за тонну.

Через блокаду поставок вугілля з окупованої території запаси палива на українських ТЕС танули на очах. За три тижні квітня 2017 року вони скоротилися на 33,8% — до 172 тис тонн.

Виходить, що досі в країні не було “подушки” енергетичної безпеки з достатньою кількістю запасів твердого палива, що забезпечило б діяльність вітчизняних ТЕС.

Для чого тоді цілий рік діяла прогнозна ОРЦ на електроенергію, що передбачала імпортні поставки дефіцитного палива за світовими цінами, якщо дороге вугілля було завезене з окупованої території та суміжного російського регіону? Куди пішли гроші українських споживачів, які платять підвищені тарифи за електрику?

Кого пошили у дурні
На ринку “вугільної” генерації електроенергії основними гравцями є підприємства ДТЕК (до 30% електричної генерації країни), ПАТ “Центренерго” і ПАТ “Донбасенерго”. Після введення формули “Роттердам+” ці генеруючі компанії — оператори ТЕС — стали продавати електроенергію на 15-20% дорожче.

Вони заявили, що імпорт антрациту для них збитковий, а формула “Роттердам+” не покриває витрати на закупівлю вугілля на світовому ринку.

Проблема формули ще й у тому, що тариф для електричної генерації нараховується за залишковим принципом. Це виглядає так: у ДП “Енергоринок” — централізованого оптового покупця усієї електроенергії в Україні — нема коштів, щоб відразу відшкодувати вугільній генерації витрати в повному обсязі.

Через це кошти, які надходять за електрику до цього підприємства, спочатку розподіляються між іншими виробниками електроенергії (атомна і альтернативна енергетика — ЕП) , а лише потім передаються вугільній генерації. Вже після цього оператори ТЕС далі розраховуються за контрактами з постачальниками твердого палива.

Для формування оптової ціни “Енергоринку” не важливо, звідки на ТЕС завозиться паливо. В результаті посередники були зацікавлені купувати дешевше вугілля з шахт, які знаходяться на неконтрольованій території, а не дорожче імпортне, необхідне для заміщення донбаського антрациту.

Додаткова виручка залишалася в кишенях власників генеруючих компаній та різних прокладок-посередників, які продавали їм паливо. Зазвичай останні — це трейдингові компанії самих операторів — наприклад, “ДТЕК трейдинг” — або інші торговці.

Натомість з кожним підвищенням оптової ціни для споживачів зростав і обсяг коштів, що надходив до “Енергоринку”. Їх перерозподіл приносив генерації чималий дохід. Постачальникам вугілля не було ніякого сенсу витрачатися на імпорт з ПАР чи США, коли під боком — Ростовська область РФ чи ОРДЛО.

Про монополізм і його наслідки на ринку енергетики

Про монополізм і його наслідки на ринку енергетики
Про монополію на ринку енергетики України

Екологічно шкідливе вугілля (із сіркою понад 1%) у Європу непрохідне. Тому ДТЕК Ахметова спалює його тут, сірку і СО2 залишає українським громадянам, а чисту електроенергію відправляє в Європу. Джерело: За 9 міс цього року Україна збільшила експорт е/е на 48%. Компанія ДТЕК Ріната Ахметова контролює майже 100% експорту. Отже, які наслідки має монополізм на ринку енергетики України?

Читати далі

Як ДТЕК Ахметова знову шантажує державу

Як ДТЕК Ахметова знову шантажує державу
свидетели

Ми є свідками унікальних процесів, коли завдяки монополії (на прикладі ДТЕК) та інституціональній неспроможності держави, приватна компанія взяла в заручники шахтарів держшахт. Лише реприватизація, хоч вона і має певні мінуси, дозволить створити конкуренцію та справжній ринок в країні. Читати далі